Różnego typu podarunki są zawsze powodem do radości. Wręczanie i przyjmowanie prezentów jest już wieloletnią tradycją. Nie wydaje się więc to nikomu trudne czy skomplikowane. Nie jest to jednak łatwa sztuka. Podobnie jak w innych dziedzinach życia, istnieją pewne zasady, których należy przestrzegać. Oczywiście niestosowanie się do nich nie skutkuje poważnymi konsekwencjami. Niemniej jednak może skończyć się zakłopotaniem i niezręcznymi spojrzeniami. Za tym też nikt raczej nie przepada. Dlatego reguły są niezmiernie ważne zwłaszcza w relacjach biznesowych. Warto je jednak znać także z osobistych względów. Dzięki nim nie popełnisz nigdy towarzyskiej gafy i nie sprawisz nikomu przykrości. Dowiedz się, jakie pomysły na niebanalne upominki są odpowiednie i komu nie należy ich wręczać. Poznaj też zasady savoir-vivre, które pomogą Ci dawać i przyjmować prezenty w uprzejmy sposób.
O czym warto pamiętać, wręczając prezent?
Nie da się ukryć, że najważniejszym krokiem jest wybór prezentu, który spodoba się drugiej osobie. Jest to jednak indywidualna kwestia, więc każdy z podarunków będzie wyglądał inaczej. O wiele bardziej uniwersalne zasady dotyczą całej oprawy podczas momentu wręczania. Warto zastanowić się nad wybraniem odpowiedniego miejsca i czasu. Kluczowy jest jednak sposób, w jaki prezent zostanie wręczony. Trzeba uważać na wykonywane gesty, ale także na to, co mówi się drugiej osobie. Lepiej, żeby wypowiedziane słowa były komplementem, niż wzbudziły zakłopotanie.
Opakowanie prezentu może okazać się tak samo ważne, jak jego zawartość. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Jeśli zadbasz o to, aby pudełko prezentowało się estetycznie i nie było oklejone taśmą, radość z samego upominku będzie zdecydowanie większa. Zamiast kupować ozdobne torebki, wybierz oryginalny papier z ładnym wzorem oraz wstążkę. Własnoręcznie zapakowany podarunek cechuje się nieporównywalnie większą elegancją niż gotowa torba.
Wiele osób zapomina o usuwaniu ceny z prezentów. Niektórzy sądzą, że wręcz nie można tego robić. W większości wypadków należy jednak pozbyć się naklejek i etykiet. Pozostawienie ich na widoku może być odebrane jako chwalenie się znacznym wydatkiem. Prezent nie powinien sam zdradzać, ile ktoś na niego wydał. Wyjątkiem od tej reguły są książki. Jest to spowodowane tym, że cena znajduje się zazwyczaj na ich okładce. Nie można po niej pisać czy też czegoś zaklejać. Ma ona wartość historyczną i antykwaryczną. W niektórych przypadkach można też zostawić metkę na zakupionych elementach garderoby.
Do podarunku warto dołączyć karteczkę z życzeniami. Może ona zawierać też komplement i kilka słów od siebie. Najlepiej przygotować ją własnoręcznie. Wydrukowany tekst nie będzie doceniony tak bardzo, jak ten wykonany odręcznie. Jest to bardzo polecane rozwiązanie zwłaszcza w sytuacjach, kiedy osoba dostaje wiele prezentów naraz. Dlatego prezenty ślubne są zazwyczaj podpisane. Bardzo ułatwia to identyfikację prezentu.
Niebanalne upominki — jakich prezentów nie wręczać?
Uczestnicząc w wydarzeniu, które wymaga grzecznościowego wręczenia prezentu, zostawiasz wizytówkę. Upominek może wpłynąć na postrzeganie Twojej osoby w oczach solenizanta. Od Ciebie zależy, czy będzie to pozytywne, czy negatywne wrażenie. Istnieje kilka cech, które wskazują na to, że wybór prezentu będzie nietrafiony. Jeśli Twój pomysł charakteryzuje się przynajmniej jedną z nich, warto przemyśleć decyzję jeszcze raz.
- Prezent jest zbyt praktyczny.
- Prezent jest zbyt osobisty.
- Prezent jest za drogi lub zbyt tani.
- Prezent sugeruje problem drugiej osoby lub nakłania ją do zmiany.
Praktyczność prezentu jest wielu wypadkach pożądana. Niestety często zapomina się, że prezenty mają sprawiać radość, a nie wypełniać braki w szafce kuchennej. Dlatego nie należy kupować rzeczy, które obdarowywana osoba prawdopodobnie kupi sobie sama.
Warto zadać sobie pytanie, jak bliska jest Twoja relacja z drugą osobą. Prezent nie powinien przekraczać pewnej granicy intymności. Im prezent jest bliższy ciału, tym bardziej osobisty ma charakter. Jeśli nie zna się kogoś dobrze, należy uważać też z wręczaniem alkoholu. Butelka dobrego trunku nadaje się nawet na prezent ślubny. Jednak warto upewnić się, czy dana osoba nie miała w przeszłości żadnych problemów z chorobą alkoholową.
Coraz częściej można usłyszeć rozważania na temat tego, ile powinien kosztować prezent ślubny, urodzinowy itd. Za drogi prezent może łatwo wprowadzić kogoś w zakłopotanie. Z kolei zbyt tani może świadczyć o braku szacunku. Wysoki koszt upominku może też być odebrany jako przejaw chwalenia się statusem majątkowym. Dlatego nie warto kupować czegoś tylko ze względu na cenę. Lepiej postawić na niebanalne upominki, które będą dobrej jakości.
W wielu przypadkach największym nietaktem może okazać się wręczenie prezentu, który sugeruje jakiś problem drugiej osobie. Do tej kategorii należą też rzeczy zachęcające do zmiany nawyków lub stylu życia. Karnet na siłownię, maseczka na twarz, dezodorant czy krem na zmarszczki mogą sprawić dużą przykrość. Osoba obdarowana takimi upominkami nie będzie miała z nich żadnej radości.
Savoir-vivre — jak przyjmować prezenty?
Zasady obowiązują także w trakcie otrzymywania upominków. Nie ważne, czy będą to prezenty ślubne, czy urodzinowe, należy zachować się odpowiednio do okazji. Może to być trudniejsze niż przy wręczaniu, gdyż w tym przypadku obecne są silniejsze emocje. Przede wszystkim podarunek jest pewnego rodzaju komplementem. Dlatego dobre maniery nakazują otworzyć go od razu po jego otrzymaniu. Dzięki temu druga osoba będzie wiedziała, czy jej pomysł był trafiony. Wyjątkiem od tej reguły są naprawdę duże wydarzenia, gdzie prezentów jest zbyt dużo. Wtedy niektórzy goście mogliby poczuć się zaniedbani. W takiej sytuacji należy podziękować i odłożyć upominek na bok. Warto pamiętać, że przy późniejszym otwieraniu powinno się podziękować drugi raz. Można to zrobić telefonicznie lub też napisać list bądź e-mail.
Dobrze zapamiętać, jak zachować się w przypadku niespodziewanych prezentów. Przede wszystkim zawsze obowiązuje zasada wzajemności. Dlatego sytuacje, kiedy nie ma się nic do wręczenia w zamian, są bardzo niezręczne. Pierwszym, co należy zrobić w takim wypadku, to podziękować. Później można delikatnie przeprosić za nieprzygotowanie oraz podkreślić, że nie oczekiwało się podarunku. Nie można jednak wskazywać na to, że nie sprawia on przyjemności. Konieczne jest zrewanżowanie się przy pierwszej możliwej okazji.
Jak przyjąć nietrafiony prezent?
Zawsze trzeba liczyć się z tym, że otrzymany prezent nie będzie Ci się podobał. Może być niepraktyczny, zbyt drogi lub po prostu zupełnie nie wpisywać się w Twoje gusta. W takiej sytuacji należy się wykazać sporymi pokładami taktu i delikatności. Najgorszym, co można zrobić, to wyrazić swoje niezadowolenie i zacząć żartować z podarunku. Kontrolowanie swoich gestów i mimiki twarzy może być sporym wyzwaniem. Jednak prawdziwe emocje mogą sprawić przykrość wszystkim gościom. Dlatego przede wszystkim należy podziękować i docenić starania. Nawet minimalny uśmiech będzie mile widziany. Nietrafiony prezent nie musi oznaczać, że komuś nie zależało. Dużą pokusą może być pozbycie się takiego upominku lub oddanie go innej osobie. Lepiej nie ryzykować, gdyż może się okazać, że któregoś dnia wyjdzie to na jaw.
Czy można nie przyjąć prezentu?
Sytuacje, w których ma się ochotę odrzucić ofiarowany prezent, nie zdarzają się często. Najczęstszymi przypadkami są te, kiedy upominek jest zbyt drogi. Wzbudza on ogromne poczucie zobowiązania, na które ktoś może nie być przygotowany. Jest to szczególnie nietaktowne, jeśli różnice w stanie majątkowym dwóch osób są znane. Dlatego drogie zegarki, ubrania od projektantów czy wycieczki do tropikalnych krajów powinny być zarezerwowane dla rodziny lub przyjaciół. Innych nie należy zmuszać do akceptowania takiego prezentu. Z odmową mogą spotkać się też podarunki zbyt intymne. Tak samo, jak w przypadku kosztownych propozycji, mogą one być spokojnie wręczane najbliższym. Jednak odrzucenie takiego upominku nie powinno nikogo dziwić.